Jdi na obsah Jdi na menu
 


Ekonomie

Rubriky

Příspěvky

19. 2. 2025

Deflace a svoboda jako e-kniha

/ Rubrika: Ekonomie

Knihovny našich universit obsahují stovky knih o nezaměstnanosti, hospodářských cyklech, inflaci a tak dále. Ale zřídka obsahují jednu jedinou monografii o deflaci. Její špatnost je mimo diskusi. Tato esej je tedy výjimkou a rozebírá měnové záležitosti a zejména právě DEFLACI. Snaží se deflaci rehabilitovat. A to i v případě sekundární deflace, která následuje po vzniku větší hospodářské krise. Je pravdou, že v případě hospodářské krise zde bude bez další vládní intervence – čili další inflace - deflační spirála. Není však pravdou, že tato spirála bude bezedná a zničí ekonomiku. Nebude to smrtelné risiko pro životy a blahobyt široké populace. Zničí v zásadě ty firmy a odvětví, které žijí parazitickou existencí na náklady zbytku ekonomiky, a které vděčí za svoji existenci našemu současnému systému neplnohodnotných peněz. I v krátkém období tak deflace snižuje naše reálné příjmy v dosti omezených mantinelech. A zamete půdu pro výraznou míru růstu ve středním a dlouhém období. Neměli bychom se obávat deflace. Měli bychom ji míti rádi tak moc jako naše svobody.

 
Celý příspěvek

6. 2. 2025

Mohou 100 % cla zabránit tomu, aby skupina BRICS přestala používat americký dolar?

/ Rubrika: Ekonomie

Mohou 100 % cla zabránit tomu, aby skupina BRICS přestala používat americký dolar? 

 
Celý příspěvek

27. 1. 2025

Proč jsou hospodářské krise mírnější a ekonomika více stagnuje a proč to není vůbec dobré

/ Rubrika: Ekonomie

Tento článek se zabývá tím, že hospodářské krise z poslední doby jsou zpravidla mělčí, ale jsou následovány poměrně dlouhou stagnací. Důvodem proto je ta skutečnost, že hospodářské boomy mají spíše charakter transferových expanzí než úvěrových expanzí, které vedou k boomu v investicích. Toto je navíc v souladu s tím, že pokročilá demokratická společnost má větší sklon ke spotřebě než k úsporám a investicím a nehledí tak daleko do budoucnosti.

 
Celý příspěvek

20. 12. 2024

Případ míry nezaměstnanosti, která neakceleruje inflaci čili NAIRU

/ Rubrika: Ekonomie

Vysokoškolské učebnice ekonomie dost často obsahují málo užitečné koncepty, které nad to předpokládají, že v jejich pozadí se uskutečňují další jevy, které zůstávají nevyřčené. Jedním z těchto konceptů je (či byla) i míra nezaměstnanosti neakcelerují inflaci. Tato míra nezaměstnanosti, která neakceleruje inflaci (dále jen NAIRU) představuje podle běžných vysokoškolských učebnic ekonomie nezaměstnanost, která nezvyšuje inflaci. Například učebnice „Základy makroekonomie: učebnice pro ekonomické a podnikatelské fakulty“ tvrdí, že NAIRU: „… je míra nezaměstnanosti, při níž v dané ekonomice nedochází, jak ke zrychlování, tak ke zpomalování inflace.

 
Celý příspěvek

14. 12. 2024

Italský fašismus: Oswald Mosley a fašismus

/ Rubrika: Ekonomie

Oswald Mosely, prominentní britský fašista, považoval za intelektuální předchůdce fašismu pány Pareta, Nietzscheho, Hobbese, Bolingbrokeho, Stafforda a Carlyla. Ve dle nich ale i socialisty jako byli Proudhone a Sorel. Naopak dle něj hnutí pravice představované Yeatsem, T. S. Eliotem, Ezrou Poundem a jinými nemá s fašismem, co do činění. Fašismus je totiž revoluční, ale není reakcionářský. Koncept fašismu byl pro Moselyho v podstatě čerstvým myšlením, které bylo přidáno k původním ekonomickým konceptům vytvořeným v rámci Labour Party! Aspoň tedy ve Velké Británii. Mosley byl před svým fašistickým obdobím členem této strany. Fašismus dle něj pak samozřejmě bere něco od Pravice a něco od Levice a k tomu přidává nová fakta, aby vyhověl moderní době. 

 
Celý příspěvek

27. 11. 2024

Italský fašismus: Sociální politika

/ Rubrika: Ekonomie

Fašistický režim rozvinul dle P. Milzy mnohem smělejší sociální politiku a zavedl mnohem odvážnější sociální zákonodárství než liberální stát. "Mimo opatření, která se týkala rodiny a měla za cíl zvýšení porodnosti, byla tak přijata v letech 1928 až 1930 opatření na zvýšení dělnických penzí, změnu výše starobního pojištění a invalidního pojištění a k zabezpečení pracujících před pracovními úrazy. Dalšími výnosy byly založeny pojistky proti tuberkulose a proti pracovním nemocem, a všechna tato pojištění byla povinná, financovaná z dělnických příspěvků fašistickým odborům, rozděleným podle odvětví a sdruženým v Národním fondu sociálního pojištění." Vedle toho existovala i péče o volný čas pracujících a sociální a zdravotní pomoc Opera nazionale dopolavoro, největší organizace lidové zábavy na planetě (biografy, divadla, orchestry, knihovny, profesní a kulturní spolky a sportovní organizace), a to i když vezmeme v úvahu Sovětský svaz.

 
Celý příspěvek

14. 11. 2024

Italský fašismus: Duchovní obzor a právo

/ Rubrika: Ekonomie

Fašismus byl i hnutím, které mělo svoji duchovní stránku, která přirozeně dopadala i na hospodářské záležitosti. Dle „Doktríny fašismu“ je fašistická koncepce života duchovního rázu, ve které je člověk viděn ve svém imanentním vztahu k vyššímu právu, obdařenému objektivní vůlí, která překračuje individuálno a povyšuje ho na vědomého člena duchovní společnosti. Ti, kteří si nevšímají ničeho více než jen oportunistického uvažování v duchovní politice fašistického režimu, selhávají v tom si uvědomit to, že fašismus není jen systémem vlády, ale je také a především systémem myšlení.

 
Celý příspěvek

31. 10. 2024

Jaké budou ekonomické dopady Green Dealu?

/ Rubrika: Ekonomie

Green Deal (Zelený úděl) se stal v politických a ekonomických diskuzích v posledních letech skutečným hitem. V této stati se podíváme na to, co tento program Evropské unie znamená pro ekonomiku a blahobyt obyvatel. Respektive se podíváme na to jaké ekonomické důsledky a dopady tento program bude míti. 

 
Celý příspěvek

23. 10. 2024

Italský fašismus: Socializující Veronský manifest

/ Rubrika: Ekonomie

Bude dobré se zde aspoň krátce zmínit i o posledním období italského fašismu, i když jen krátce, protože jde o téma, které by vydalo na samostatnou práci a navíc k němu nemám již tolik materiálů. Po prvním pádu Mussoliniho v roce 1943 a po založení Italské sociální republiky došlo ke známému sjezdu ve Veroně, kde byl vydán Veronský manifest. Samotný Mussolini hodnotil sjezd Fašistické republikánské strany ve Veroně takto: "Projevily se tam ty nejpodivnější tendence, některé hraničící s komunismem. Někdo žádal prostě a jednoduše zrušení vlastnického práva! Při pohledu na to bychom si mohli klást otázku, proč jsme dvacet let bojovali proti komunistům! Podle těch levičáků bychom dnes mohli dospět ke všeobecnému objímání, i s nimi." Dle Sierra Milzy se Veronský manifest z 14. listopadu 1943 měl stát chartou nového režimu, byl ostatně jakýmsi kompromisem mezi socializujícími tezemi Nicole Bombacciho a korporativistickými tezemi hájenými Allesandrem Pavolinim. Byla v něm ideologická veteš, z níž čerpal první program fasci v roce 1919; směs nacionalismu, populismu, libertářského socialismu (co to je?) a mazzinismu.

 
Celý příspěvek

10. 10. 2024

Italský fašismus: Zemědělství

/ Rubrika: Ekonomie

Pietro Gorgolini se ve svém knize „The Fascist Movement in Italian Life“ zabýval poměrně dost podrobně zemědělstvím. Dle něj fašismus podporoval postupující vlastnictví půdy ze strany jejich obdělávatelů, ačkoliv dočasné stádium družstevnictví je možné k provedení ve všech regionech poloostrova. Fašismus měl dát zemědělci řádný zájem na jeho práci pomocí účasti na jejích plodech. Půda měla patřit těm, co na ní pracují. Chtěl také plně vzdělat pracující v zemědělství a vypracovat technické, administrativní, ekonomické a finanční instrukce. 

 
Celý příspěvek