Jdi na obsah Jdi na menu
 


7. 4. 2025

Trumpova cla ze dne osvobození jsou chybou

[Vyšlo dne 2. IV. 2025 na Mises.org. Autor Connor O'Keeffe]

Dnešek 2. dubna 2025 je tím, co Donald Trump a jeho tým nazval „Dnem osvobození.“ Protože později bude president hostit událost v Rose Garden, aby podepsal reciproční cla, slovy tiskového mluvčí, „poslal zpět neférové obchodní praktiky, které naši zemi ožebračovaly po desetiletí.“ Představa uvalení nových daní na statky, kapitál a zdroje, které Američané nakupují od výrobců z jiných zemích vyvolala v nedávných týdnech v ekonomice nějakou paniku – viditelnou nejvíce v klesajícím trhu cenných papírů.

Těmto obavám nepomohly presidentovi komentáře učiněné přes víkend o tom, že se nestará o to, zda ceny aut půjdou na horu díky clům, protože potom budou lidé nuceni nakupovat dražší americká auta. Trump, jeho tým a jeho spojenci odbývají veškerou paniku, jakožto výsledek fake news medií, které sahají po nových lžích, aby odsoudily a pošpinily jeho veřejnou podporu a zakryly úspěch jeho administrativy, které dosáhl při svém druhém mandátu. A po posledních deseti letech zaujatého, zavádějícího a otevřeně falešného zpravodajství ze strany medií establišmentu, která neúspěšně šla po Trumpovi, je to věrohodný úhel pohledu. Politici, oficiální „experti“ a postavy médií establišmentu roní krokodýlí slzy tak často, že je pozoruhodné, že jim někdo ještě vůbec věří. Nicméně, to nutně neznamená, že se mýlí ve 100 % případů. A v tomto případě média establišmentu a ekonomičtí „experti“ hlavního proudu mají více pravdu než nepravdu. Pokud jde o jejich varování stran těchto nových cel. 

 

mises-erb_ii.jpg

 

Ale nemusíte je poslouchat a jejich většinou správné, ale někdy chybné ekonomické argumenty proti clům. Nejlepší vysvětlení efektu cel pochází od ekonomů Rakouské školy ekonomického myšlení - většina z nich je proti systému globálního obchodu stejně jako nejzarytější Trumpovi příznivci. Ve zkratce – podobně jako ostatní daně – cla uvalují nové náklady na výrobce. Tyto nové náklady neovlivňují ceny čehokoliv, co se vyrábí za použití zdaněného zboží přímo, protože ceny jsou určeny tím, jak moc lidé hodnotí daný statek anebo službu, a nikoliv náklady výroby. Ale nové náklady jsou problémem pro společnosti, které operují na hraně [jde o mezní producenty, pozn. překladatele] – což znamená, že cena za které prodávají své zboží a služby je jen o málo vyšší než náklady na produkci. Pro společnosti operující právě na této hraně platí, že cokoliv zvyšuje náklady produkce, je může překlopit do pozice, kdy nemohu ve svém podnikání zůstat bez toho, aniž by utrpěly ztráty. Pokud zvýší ceny [což mohou také udělat, pozn. překladatele], ztratí zákazníky, protože lidé nejsou ochotni anebo schopni platit více. Ale pokud ponechají požadovanou tržní cenu, utrpí ztrátu financí, protože jejich náklady jsou nyní vyšší než jejich příjmy.

Konečně tyto společnosti – ať jsou to zahraniční společnosti anebo obvykleji americké společnosti používající zdaněný zahraniční kapitál a zdroje, aby v zahraničí vyráběly produkty – zastaví nabízení jakýchkoliv výrobků nebo služeb, které jim přináší ztrátu peněz. Když toto nastane, nabídka statků poklesne. Ale Američané chtějí spotřebovávat jako předtím, a tak pokles v nabídce bez poklesu v poptávce znamená, že ceny budou růst. Domácí výrobci nemohou přijít s tím, že zaplnili mezeru bez toho, že by odvedli zdroje z jiných  výše ceněných použití. Jinými slovy chybějící nabídka může býti přemisťována, ale nikoliv eliminována, pokud zůstávají daně (cla) na své úrovni. Ceny budou nutně vyšší, než by jinak byly bez cel. Tomu se nedá uniknout.

Všechny cla jiných vlád na americké statky, na které Trump plánuje dneska odpovědět, přináší dnes přesně stejný efekt na jejich vlastní země. Nemělo by to být šokem pro jakéhokoliv pravičáka, že evropské vlády – mnohem méně čínská komunistická strana – jsou ochotni škodit vlastním lidem tím, že vybírá svoje vlastní cla a křivý obchod pro účely svého vlastního režimu. My v USA bychom neměli hledět na jejich upadající ekonomiky a rostoucí totalitářskou společnost jako na inspiraci.

Někteří tvrdí, že Trump nyní pomýlil svoje vlastní podporovatele ohledně přínosů cel a jen je používá k pokusům a smlouvání, jakožto svoji cestu ke světu bez cel. Globální reciproční celní strategie, kterou by měl dnes představit a zavést, bývá často označována za důkaz toho, že právě to je Trumpovým skutečným cílem. Svět bez cel je samozřejmě dobrým cílem. Ale jsou zde jiné formy americké páky, které Trump může použít, které vůbec Američany nepoškodí. Představte si, že by Trump oznámil EU, že odřízne veškerou ekonomickou pomoc, zruší všechny obchody se zbraněmi a suspenduje veškeré platby za evropskou obranu, zatímco bude hrozit tím, že stáhne USA z NATO, pokud evropské vlády nezruší svá cla. To by téměř jistě fungovalo. A pokud ne, Američané by byli i tak významně méně zatíženi, než byli předtím. V případě celní strategie tomu tak není, ta přinejlepším způsobí to, že Američané budou mít po celou dobu vyjednávání vyšší ceny.

Viděli jsme jak těžce byla Bidenova administrativa poškozena rostoucími cenami v době svého vlastního působení ve funkcích – i mezi loajálními demokraty. Trump a jeho spojenci si zahrávají, nejen co se týká souhlasu se současnou administrativou, ale do značné míry i s důvěryhodností a budoucností celého svého hnutí, a to kvůli teorii, že - v tomto jediném případě - neplatí ekonomické zákony anebo že americká střední třída, která se potýká s problémy, bude nezvykle ochotná akceptovat vyšší ceny, pokud jí bude řečeno, že z toho mají prospěch některé americké společnosti. To je omyl.