Rozhovor s investorem Dougem Caseyem o kolapsu amerických měst
[Vyšlo na webu Internationalman.com dne 3. VIII. 2023; https://internationalman.com/articles/doug-casey-on-the-collapse-of-american-cities/]
International Man (IM): Co učinilo velká americká města v minulosti atraktivními místy pro život?
Doug Casey (DC): No, nejsou to jen americká města; jsou to města obecně (tento článek spíše pojednává o velkých městech či velkoměstech USA než o malých městech tamtéž). Skrze celou historii se města rovnala civilizaci. Města nabízí bezpečnost, pohodlí, bohatství a komunitu. Jsou pro lidi médiem, kde se směňují ideje a snadno se obchoduje. Vzestup lidstva je postaven na městech a nebyl by bez něj možný. Civilizace je celá o specializaci a dělbě práce. Čím větší město, tím svobodnější společnost, tím větší možnosti. Americká města patřila mezi nejlepší v historii, protože Amerika sama nabízela svobodu a méně vládních omezení, než kdykoliv v minulosti. Není žádnou záhadou, proč americká města byla v minulosti tak velkolepá, ale věci se mění. Zničení měst je zničením civilizace.
IM: Americká města viditelně ve všech ohledech upadají v posledních letech. Pro rostoucí množství lidí hodnota toho bydlet ve městě nedává již žádný smysl. Jaký je váš názor?
DC: Předpokládám, že každý slyšel o mnemotechnickém tvrzení: „Těžké časy vytváří silné muže, silní muži vytvoří dobré časy, dobré časy vytvoří slabé muže a slabí muži vytvoří těžké časy.“ Naneštěstí, americká civilizace dosáhla stavu, kdy měkne, slábne a degeneruje. Umisťuji stát – vládu – do místa kořenů tohoto kolapsu. Je to zavedení sociálních dávek, které nejen dovolují lidem, aby spotřebovávali bez výroby, ale přímo je to k tomu motivují. Tak zvaná „demokracie“ vytvořila třídní válku, kdy se každý pokouší získat kontrolu nad vládou kvůli získání bohatství a moci. To vytváří nestabilní společnost, vytváří to lidi, kteří korektně řečeno jsou „neužitečnými ústy.“ Jsou neschopní dělat cokoliv, co jde za spotřebu a hlasování. Vládní politika přeměnila města na žumpy. Malý aforismus o slabých lidech, který jsme výše citovali, může být nahlížen jako variace druhého termodynamického zákona – jednomu z mála zákonů, kterému věřím. Ten tvrdí, že všechno časem zaniká, pokud není zajištěn dostatečný přísun energie, která by věci udržovala v chodu. Jinými slovy, aby zůstaly zdravé, měly by města produkovat více, než spotřebují. Ale to už dávno neplatí. Mnohá americká města jsou dnes pro zemi čistou bezednou dírou.
Kolaps, který zažívají americká města byl velmi rychlý z historického bodu pohledu. Můžete ho položit jako rovný obecnému úpadku společnosti, který je aktivně propagován akademiky, médii a zábavním průmyslem. Wokeismus, filosofie neomarxismu, rasismu a zuřivého kolektivismu. Totálně všude ovládal vlády. Ale zvláště ve městech, odkud se šíří jeho zkažené a degenerované ideje k běžné populaci.
IM: Co se stane s již tak napjatými rozpočty mnoha měst, když jejich nejproduktivnější obyvatelé v rostoucích počtech odcházejí? Jaké to bude míti dopady?
DC: No, degradace ovlivňující americká města není vlastně novou věcí. Nastala v historii během doby a na různých místech. Babylon narostl a upadl a stal se prachem. Egyptská, Chetitské a Asyrská říše ty všechny zanikly. Zlatý věk Atén trval méně než 100 let. Po pádu Říma se během temného středověku krávy a kozy pásly na fóru. Nemusí se to stát tímto způsobem, ale je to obecný trend těchto věcí. V tomto bodě Americká říše kolabuje a její města tento kolaps vedou.
IM: Jestliže ne ve městech, kde doporučujete lidem, aby zvažovali bydlet?
DG: No, jistě, ne na předměstích. Bývaly dobrou alternativou, která dovolovala nějaký prostor, světlo a jiné výhody venkovského prostředí, zatímco si udržela mnoho výhod města. Ale ne na dlouho. Pokud se chcete dostat z města zapomeňte na předměstí. Je lepší zamířit do malých měst, zvláště těch ve státech, kde vládnou Republikáni (tzv. red states). Pokud to chcete více zúžit, vyberte malé město u vody – oceánu, řeky nebo jezera, pokud možno s hornatým okolím. Tyto věci je činí více orientované na rekreaci. Více příjemné a půvabné, táhnuté ekonomicky úspěšnými lidmi. Kalifornia byla dobrá před 75 lety. Ale, jak se říká, bývávalo. A je to nyní – jiný svět.
IM: Nedávný článek v NY Times tvrdil, že je v New York City přes 26 budov hodnoty Empire State Buildings s prázdným kancelářským prostorem. Jaké jsou důsledky tohoto trendu u komerčních nemovitostí a na finančním trhu? Jsou zde nějaké spekulativní příležitosti, které vidíte?
DG: To je opravdu šokující statistika. Je ještě příliš brzy o tom soudit. Dojde ke kolapsu, který bude stupňovat sám sebe. Mnoho kancelářských budov bude trvale prázdných, jak se byznys bude smršťovat. Navíc, lidé nechtějí do města již chodit. Zjistili, že mohou pracovat efektivněji z domu přinejmenším jeden nebo dva dny v týdnu a chtějí se vyhnout peněžním výdajům a ztrátě času, které dojíždění vyžaduje. Jak se více budov stane průhledných (čili se vyprázdní), většina obchodů a restaurací, které sloužily byznysmenům bude také uzavřena. Jak toto nastane, tyto budovy se stanou ještě méně žádané. Je to negativní zpětná vazba.
Mohou býti kanceláře předělány na residenční bydlení? Ne snadno. Nemají nezbytné přípoje pro koupelny a kuchyně. Nejsou většinou navrženy způsobem, který by dovoloval ekonomickou údržbu. Nadto, jak lidé odcházejí, vedení měst nebude schopno již více vybírat daně z majetku, prodejní daně nebo myriády dalších poplatků. Už nyní je vedení měst vysoce zadluženo a na hraně bankrotu. Ale vedení pořád musí podporovat svoje neužitečná ústa – nejen velký počet nezaměstnaných, ale i tisíce imigrantů. Kriminalita jistě naroste, což dále přitíží situaci. Může to vyústit ve skutečnou krisi.
Musíme se sebe ptát: Co se stane městům, když ekonomika klesne hlouběji do větší hospodářské deprese? Převezmou tuláci prázdné budovy a hotely, aby se vyhnuli spánku na ulici? To je to, co se stalo v Caracasu, který býval výstavným městem, před lety… A v Port-au-Prince, hlavní město Haity. Bylo vždy chudé kvůli stupidním vládním politikám, ale bylo velmi bezpečné a v mnoha ohledech bylo rozkošné až do raných 80. let 20. století. Nyní je jedním z nejhorších pekel na zemi. Ale věci mohou nabrat také jiný směr. Když jsem poprvé přišel do Dubaje zhruba ve stejný čas, letiště bylo tak malé, jak jen si ho lze představit. Nyní je jedním z největších a nejefektivnějších na světě. To stejné je pravda pro Singapur a Hong Kong. Věci se mohou zlepšit stejně jako zhoršit.
Je to vše otázka kultury a řízení. Musím však s politováním říci, že nejsem optimista ani ohledně USA, ani ohledně jejich měst.
Poznámka editora: Je jasné, že právě teď probíhají některé zlověstné společenské, politické, kulturní a ekonomické trendy. Mnoho z nich jako by poukazovalo na nešťastný úpadek Západu.