Neoznačené hroby trpících indiánských dětí v kanadském Kamloopsu? Nejspíše jen výnosný hoax!
Psal se 28. květen roku 2021, když web Novinky.cz zveřejnili tuto šokující zprávu: „Na pozemku bývalé církevní internátní školy v Kanadě byly nalezeny ostatky 215 dětí, z nichž některým bylo v době úmrtí jen několik málo let. Informovala o tom v pátek agentura Reuters.... Průzkum pozemku bývalé internátní školy ve městě Kamloops iniciovali zástupci komunity kanadských indiánů. Ti nechali pozemek zmapovat za použití speciálního radaru, který ostatky objevil. Podle zástupkyně komunity Rosanny Casimirové se jedná o nezaznamenaná úmrtí pohřešovaných dětí. ‚Nyní máme víc otázek než odpovědí,‘ řekla kanadským médiím. Pozemek bude zkoumat také koroner.“ O necelý rok později uvedený web přišel s tím, že World Press Photo vyhrál snímek hrobů indiánských dětí: "Hroby ve městě Kamloops souvisejí s internátními školami pro indiánské děti, které v Kanadě vznikaly od devatenáctého století. Jejich úkolem byla kulturní asimilace původních obyvatel, tedy indiánských kmenů. Studenti byli často odděleni od rodin i násilím a odvezeni."
S odstupem času je však zřejmé, že jde o ničím nepotvrzenou zprávu, možná i přímo hoax. Kanadská spisovatelka Wendy McElroyová k uvedenému případu s odstupem tří let na webu Misesova institutu píše: „Skandál obklopující kanadskou Kamloopskou internátní školu (1890-1969, Britská Kolumbie) je zvláště varovným příběhem o škodách způsobených zištnými politiky a aktivisty podporovaných medii. Skandál z roku 2021 vytryskl z údajného objevu 215 hrobů domorodých dětí. Bylo řečeno, že zemřely za záhadných okolností na katolíky provozované škole a byly pohřbeni v neoznačených hrobech za touto školou. Kamloops byla jednou z největších škol v internátním systému skrze nějž byly indiánské děti kulturně deprogramovány a indoktrinovány tak, aby se z nich stali ‚řádní‘ Kanaďané. Když se tento příběh provalil, přešel tisk k honbě za senzacemi. Noviny CBC dne 28. května tvrdily, že „Ostatky 215 dětí byly nalezeny pohřbené u bývalé kolumbijské internátní školy, tvrdí Indiáni.“ Toronto Star oznamovaly 28. května: „Ostatky 215 dětí byly nalezeny. Nyní říkají indiánští lídři, že Kanada musí pomoci s nalezením zbytku neoznačených hrobů.“ Mezinárodní tisk naskočil na spěchající novinářský vlak se svými vlastními titulky jako třeba v novinách New York Times ze dne 31. května: „Hrozná historie: Masový hrob indiánských dětí je hlášen z Kanady“. Ve skutečnosti nebyly objeveny žádné hroby; jejich existence byla odhadnuta z ‚anomálií“ v zemi, které byly nalezeny půdu zkoumajícím radarem. Takové anomálie jsou nicméně běžné a obvykle ukazují na kořeny stromu, velkou skálu nebo jiné nevinné záležitosti. Dnes po třech letech a po té, co byly vynaloženo téměř 8 milionů dolarů skrze veřejnosti se nezodpovídající fondy, se nikdo neobtěžoval ani začít s výkopy nutnými pro to, aby se něco potvrdilo.“
Dle McElroyové byly následky těchto obvinění ohromující. Kanada byla mezinárodně očerňována jako národ páchající genocidu. OSN volala po rychlé reakci ohledně masivního „porušení lidských práv“. Papež se omlouval a tucty katolických kostelů byly v odvetu spáleny. Ministerský předseda Justin Trudeau teatrálně klečel před domorodci. „Následně byly slíbeny vládní peníze včetně 3,1 milionu dolarů pro Národní registr úmrtí studentů internátních škol a 238,8 milionu dolarů pro Komunitní podpůrný fond nezvěstných dětí internátních škol. Ostatní vlády následovaly. Pro příklad vláda Ontaria slíbila 10 milionů dolarů pro prozkoumání neoznačených hrobů u internátních škol ve své provincii.“
Ovšem po čase se začali ozývat někteří vědci a novináři a pídit se po důkazech ohledně tohoto případu. A tak v roce 2022 noviny New York Post přinesly článek s titulkem „Největší fake news v historii Kanady: masový hrob v Kamloopsu demaskován vědci.“ Profesor Jacques Rouillard z oddělení historie na Montrealské univerzitě vyjádřil narůstající obecné znepokojení: „Nebylo nalezeno žádné tělo. Po… měsících obviňování a nařčení, kde jsou tedy ostatky dětí pohřebných u Kamloopské indiánské internátní školy?“ A proč nebyla nalezena jediná zpráva o pohřešované osobě? Mimochodem antropoložka, která výzkum prováděla, v červenci 2021 snížila počet údajných hrobů z 215 na 200, a také: „Zdůraznila, že její nález nemůže být potvrzen, dokud nebudou na místě provedeny výkopy.“ Archeologové a antropologové někdy přehánějí, ve snaze získat od státu další peníze, zda je to i tento případ nevím, ale dikce antropoložky je v tomto případě jasná a ukazuje na to, že jde jen o pouhou hypotézu. Počet hrobů byl z dosti přesného počtu 215 snížen na přibližné zaokrouhlené číslo 200. Už to je zvláštní. Nějaký výzkum prý dělá místní indiánská skupina, ale nějak se nechce podělit o jeho výsledky, ty jsou zatím tajné, aby se prý zachovala integrita výzkumu. Již o rok dříve zde byli hledači z řad těch, co popírají, že zde nějaké hroby jsou a pokoušeli se tu s lopatami hledat. Mimo jiné v textu, který tuto informaci sděluje, se cituje report, ve kterém se píše milým stylem, že: „Mnoho mezinárodních expertů tvrdí, že popírání je posledním krokem v genocidě. Popírání není neškodné, jeho destruktivní dopady nejsou široce rozpoznány a není jim porozuměno.“ Takže pokud něco člověk popírá, tak se právě chystá povést genocidu. Navíc to říká mnoho expertů! Nevím, zda to znamená, že pokud popíráte hroby v Kamloopsu, budete tam nejspíše za chvíli vraždit indiánské děti? Nebo to má jiný hlubší význam?
Odpověď na pochybnosti stran hrobů v Kamloopsu přišla v podobě, za kterou by se nemusel stydět žádný despotický režim 20. století: „V reakci na tento narůstající odpor zvláštní mluvčí přidělený ke kriminálnímu případu Kamloops požádal parlament, aby ‚popírání‘ této záležitosti bylo podle trestního zákoníku nezákonným. Ti kdož by projevili veřejně skepticismus, by byli vystaveni stíhání pro zločiny nenávisti ve stejném duchu jako ti, kteří popírají holokaust. Podle paragrafu 319 trestního zákoníku, záměrná propagace antisemitismu, pokud nejde o soukromé hovory, může vést až ke dvou letům vězení. To zahrnuje „schvalování, popírání nebo zlehčování holocaustu“. Diskuse o Kamloopsu by měla za následek stejné zacházení. Dne 26. listopadu 2023 kanadský tisk hlásil, že ministr spravedlnosti Arif Virani pořád ještě zvažuje, jak kriminalizovat popírání případu internátní školy. Premiér Justin Trudeau vyjádřil sympatie k této myšlence.“ Tak nějak vypadá svoboda slova ve vyspělé demokratické zemi. Kanada má k roku 1984 již hodně nakročeno.
Osobně se domnívám, že u bývalé internátní školy v Kamloopsu nejspíše vůbec žádné hroby nebudou a anomálie na radaru bude mít jiné vysvětlení. Anebo předtím než tam někdo začne kopat, tak bude pár kostí odněkud dovezeno. Možná je to právě to zachování integrity výzkumu? I když je jasné, že vzhledem k tomu, že dětská úmrtnost byla před druhou světovou válkou (notabene koncem 19. století) o dost větší než dnes, tak nějaké děti v uvedené škole nutně zemřít během její dlouhé historie musely a někde musely být i pohřbeny. A čím byly děti mladší (několik málo let), tím bylo risiko úmrtí obecně větší. A protože ta škola už mnoho desetiletí nefunguje, tak je i docela možné, že hroby zemřelých dětí už dávno zmizely z povrchu zemského. Vždyť zpustlé či zrušené hřbitovy nejsou nic neobvyklého. Dle jednoho zdroje bylo po roce výzkumů dokumentováno více než 4 tisíce dětí, které zemřely ve více než 130 internátních školách, které kdysi byly v zemi v provozu. To zní jako velké číslo. Ale pokud vezmeme, že to je průměrně nějakých 31 dětí na internátní školu, a že ty školy byly v provozu mnoho desetiletí (třeba Kamloopská 79 let), tak to znamená, že v jedné takové internátní škole mohlo zemřít jedno dítě za dva až tři roky! To nevypadá na žádnou genocidu. Naopak by to byl na tu dobu dobrý výkon, v podstatě dost nízká úmrtnost. Nicméně je pravděpodobné, že skutečný počet přirozeně zemřelých dětí v těchto školách bude vyšší, protože ta úmrtnost byla zejména koncem 19. století ještě skutečně dost vysoká. Mohla však být nižší než v nějaké indiánské osadě té doby. Mimochodem v jednom z nahoře citovaných textů z Novinek.cz se píše, že v těchto školách zahynulo na 4 100 dětí. Zahynulo? A jak to autor ví?
Někde se přece jen už do země koplo a výsledek? Mno…. vykopávky na jiných místech, včetně areálu nemocnice Charlese Camsella v Albertě, neodhalily žádná těla. Navíc archeologické vykopávky, které by měly odhalit pravdu v Kamloopské škole, nebyly povoleny. Prý to, že se nic nenašlo, je však dané tím , že některé z těch škol, jak se vyjádřil jeden výše postavený Indián, měly pece na spalování. Katolíci až hluboko do 20. století jedni z největších odpůrců pohřbu žehem, tak to dává jistě hodně „smysl“.
Cílem celé této taškařice bylo nejspíše se jen svést na vlně „za vše můžou běloušové, katolíci, křesťané a podobně“ vlastně lidé jako je třeba čtenář tohoto textu a zejména vydobýt si rentu v podobě peněz od státu a provincií a získat výše postavená místa pro několik Indiánů a jejich bílých pomocníků. Tato milá činnost má ovšem i své náklady v podobě rostoucí antipatie mezi Indiány a bílými křesťany: od května 2021 shořelo do základů nejméně 33 katolických kostelů, z čehož u 24 bylo již doloženo žhářství (a u dvou šlo o nehodu, zbytek se vyšetřuje nebo je zde „jen“ podezření na žhářství). Katolický seznam k červnu 2024 uvádí, že přes 100 kanadských křesťanských kostelů bylo vandalizováno, poškozeno ohněm nebo úplně vypáleno do základů od doby, kdy tvrzení o Kamloopsu vyšlo na světlo Boží. Celkově jde o velký nárůst těchto činů oproti předcházející době. Zde najde zájemce mapu poškozených nebo zničených kostelů platnou k půli února 2024. I když u každého požáru nemusí jít nutně vždy o dílo hroby rozhořčených Indiánů.
Co říci na závěr? Ty školy zřejmě nejspíše byly založeny s dobrým úmyslem civilizovat rudochy a asi měly i nějaký přínos pro jejich zařazení do civilizované společnosti. Zřejmě však část dětí do těchto škol byla tlačena, a to i proti vůli svých rodičů. Nesměl se v nich používat indiánský jazyk apod. Také ubytovací a stravovací poměry na těchto školách jistě musely být, viděno dnešními očima, značně spartánské (byly ale horší než v indiánské vesnici té doby?). Takové věci jako nucení se celkem často nevyplácejí a je potřeba spoléhat především na dobrovolnost. Mimo jiné i proto, že do budoucna mohou mít takovéto činy nepředvídatelné následky, jakkoliv mají i svá pozitiva. Položme si na závěr také otázku, zda se něco podobného může stát u nás? Indiáni to sice nebudou, to je fakt, ale něco podobného se u nás může skutečně stát! Kanadizace či Trudeauchiáda se nevyhýbá totiž ani naší společnosti.