Nahradí studium ekonomie na ekonomických fakultách environmentalistika?
Nedávno mi padl do rukou "Magazín M" Masarykovy univerzity. Se zájmem se si v něm přečetl článek "Se studentkou ekonomicko-správní fakulty", domníval jsem se, že se něco dozvím o studiu ekonomie na Ekonomicko-správní fakultě Masarykovy university v současnosti, ale to byl omyl. Naopak se člověk hodně dověděl o environmentalistice a udržitelnosti. Jistě klíčových ekonomických záležitostech:-)
Adriána Tibenská ze Slovenska studuje na Ekonomicko-správní fakultě Masarykovy university hospodářskou politiku. "Magazín M" této univerzity přinesl v prosincovém čísle (2024) její článek o jejím studiu. V něm se dočteme, že jí hodně naučila hospodářská politika. Kde se probírají třeba otázky, třeba to proč je Švýcarsko bohaté a Indie chudá. Bavil ji i předmět Hospodářské dějiny. Ovšem pak ve druhém ročníku využila program Erasmus a vyrazil do portugalské Coimbry, aby se přiučila: "Vybrala jsem si tam předměty z oblastí, které se u nás moc neučí. Zaměřila jsem se na environmentalistiku a udržitelnost. Všichni mi říkali, že na Erasmu to bude pohoda, ale úplně tak to nebylo. Musela jsem třeba přečíst asi 200 stran článků a potom napsat esej v angličtině. V kurzu Corporate Responsibility jsme za semestr vypracovali hned několik týmových projektů." (1). No, 200 stránek ve skutečnosti není mnoho, sotva jedny skripta. Ovšem zajímavé je tu hlavně to, že environmentalistika a udržitelnost toho s ekonomií nemají zrovna moc společného. Člověk by čekal spíše takové předměty někde na fakultě přírodovědné. Holt v Portugalsku jsou asi už napřed.
Ekonomicko-správní fakulta Masarykovy univerzity dnes
Studentka se zapojila i do fakultní Rady pro udržitelný rozvoj. Ano, čtete správně, Ekonomicko-správní fakulta má Radu pro udržitelný rozvoj! "Před zhruba rokem a půl jsem se zapojila do fakultní Rady pro udržitelný rozvoj, protože je mi tato oblast blízká. V radě zasedají zástupci vedení fakulty, jednotlivých fakult a také právě my studenti. Řešíme v ní hlavně to, jak by se fakulta mohla zlepšit v hospodaření, v šetření s energiemi a co by se pro to mělo udělat.... Přinášíme témata, které mladé zajímají. Že je potřeba v určitých věcech zpomalit a že můžeme snížit to, co jako fakulta produkujeme." (2). Možná je to dobrý nápad, ale jak to souvisí se studiem ekonomie a hospodářské politiky? Je dobré, že mladí lidé mají tak fousaté názory a tvrdí, že je potřeba zpomalit? Ve věku kolem 20 let? Vážně je v tom věku potřeba zpomalit?
Přičinlivá studentka dále píše o své činnosti: "Nyní na Slovensku pořádáme nejen výměny oblečení, ale třeba i knih a rostlin. Snažíme se tomu vždy dát i edukativní rozměr. Jsme rádi, že o je o tyhle akce zájem, naposledy tam přišlo okolo 400 lidí. Kromě toho organizujeme i workshopy a diskuse, na které zveme lokální aktéry. Začali jsme i s přednáškami na středních školách, kam přinášíme právě témata minimalismu, rychlé módy, konzumní společnosti a dopadu na globální prostředí." (3) Problém pro ekonoma tu tedy už není, jak uspokojit potřeby lidí, ale jak lidi přesvědčit, aby se svých potřeb pokud možno vzdali. Jde, řekněme, o takovou reversní ekonomii. Neřešící blahobyt, ale řešící to, jak si zvyknout na bídu. Samozřejmě pro studijní lety a studijní pobyty vybraných osob to zřejmě neplatí.
O své kariéře po studii má studentka celkem jasno: "Aktuálně už přemýšlím o tom, co mě čeká dál, ale chci si nechat dveře otevřené a přemýšlím, kam budou směřovat mé další kroky. Vím jen, že jako zástupce generace 'Z' si stejně jako spousta mých spolužáků nedokážu představit mít jednu práci na plný úvazek. Ráda bych měla úvazky třeba dva, jeden v samosprávě, ve veřejných institucích. K tomu bych chtěla zůstat částečně pracovat v DASATO Academy, protože mě baví a dává mi smysl vzdělávat středoškoláky na Slovensku v dovednostech 21. století." (4) Teplé místečko ve veřejné správě a neziskovce (poskytující středoškolákům další vzdělání), toť opravdu zajímavé sny pro ekonoma.
Pokud uvedený článek shrnu, tak platí, že o studium ekonomie se člověk z článku vlastně vcelku nic nedozvěděl. Za to o řadě věcí, které s ekonomií souvisí jen okrajově anebo vůbec, se dozvěděl relativně hodně. Pravda, studium bakalářského oboru Hospodářská politika na Masarykově universitě obsahuje i dnes poměrně dost ekonomických předmětů. Nicméně při bakalářském studiu hospodářské politiky na Ekonomicko-správní fakultě Masarykovy university si lze skutečně zvolit předmět "Environmentální ekonomie". O tomto kursu se na webu Masaryčky píše, že: po jeho úspěšném ukončení bude student schopen popsat základní environmentální souvislosti ekonomického rozvoje; vysvětlit příčiny selhávání trhu v oblasti environmentálních statků; demonstrovat hlavní nástroje a opatření na podporu zavádění strategie trvale udržitelného rozvoje a konečně analyzovat jejich ekonomické dopady." (5). Jde o kurs, který není úplně povinný, ale je povinně volitelný (student si jej tedy může či nemusí vybrat ke studiu). Proč však je nabízen zrovna tento předmět? A ne předměty jiné? Studium ekonomie lze kombinovat určitě s celou řadou jiných předmětů. Třeba se zemědělstvím, zdravotnictvím, strojírenstvím, cestovním ruchem, historií atd. Z jiných předmětů je k dispozici studentovi oboru Hospodářská politika však již jen právo.
Samozřejmě předpokládám, že uvedený environmentální kurs se stěží bude zabývat volnotržním řešením ekologie, byť toto řešení bývalo a v některých zemích je dodnes zcela běžné. Liberální institut o tom vydal před mnoha lety knihu "Jak common law chrání životní prostředí". Zdá se být také možné, že výuka ekonomie na veřejných vysokých školách u nás prochází jistou kvalitativní změnou, která může být pro ekonomické vzdělání neblahé důsledky. Ekonomie se na ekonomických fakultách může do budoucna učit méně anebo do její výuky budou pronikat zcela jiné předměty. Mimochodem i v budově Ekonomicko-správní fakulty se objevují různé ekologistické plakáty, pozvánky a tak podobně. Viz přiložený obrázek pro ilustraci.
(1) Tibenská, Ad. Se studentkou ekonomicko-správní fakulty. Magazín M, prosinec 2024, str. 18.
(2) Tamtéž, str. 19.
(3) Tamtéž, str. 19.
(4) Tamtéž, str. 19.
(5) https://is.muni.cz/predmet/1456/BPR_ENEK?lang=cs.